Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim - akcja Żonkile 16-04-2019

Już po raz kolejny uczniowie Computer College uczestniczyli w akcji Żonkile. Kilka dni przed czasem - 76 rocznica powstania w getcie warszawskim przypada 19.04.2019 - wyruszyli w teren, żeby rozdawać papierowe kwiaty. Rodzi się pytanie, dlaczego właśnie żonkile? Autorami społeczno-edukacyjnej akcji są pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ale pomysł upamiętniania tego dnia w ten sposób zaczerpnęli od Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Marek Edelman przeżył likwidację getta i do końca swojego życia przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Zawsze z naręczem żółtych kwiatów. Aby kontynuować i pielęgnować pamięć i tradycję pracownicy POLIN, a później związane z muzeum szkoły i placówki podjęły trud składania papierowych żonkili i rozdawania ich przechodniom, dzieląc się przy tym historią o powstaniu. Tak, by trwała w świadomości i nie została zatarta przez czas. 15 kwietnia zwarta i energiczna grupa uczniów LO i PTI Computer College spotkała się mieszkańcami naszego miasta. Dziękujemy Mateuszowi Holikowi, Kamilowi Sidorukowi, Adrianowi Markowskiemu, Tomaszowi Dziubińskiemu i Karolowi Pawlonce za zaangażowanie i aktywny udział w przedsięwzięciu. Z całego serca dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zrobili setki papierowych żonkili.